×
Utwórz nowy artykuł
Wpisz tutaj tytuł strony:
Obecnie mamy 75 artykułów na Ideologie Polityczne. Wpisz nazwę artykułu powyżej, lub utwórz jeden z artykułów wymienionych tutaj!  Ideologie Polityczne

  Ingsoc, pisany także jako angsoc lub angielski socjalizm to ideologia z dystopijnej książki Rok 1984 autorstwa George’a Orwella. Panuje ona w państwie Oceania obejmującym obie Ameryki, wyspy brytyjskie, Australię i RPA. Na świecie istniały dwa inne państwa: Eurazja z ideologią neobolszewizmu i Wschódazja z ideologią kultu śmierci. Oba państwa były równo totalitarne. Mitycznym liderem Partii był Wielki Brat.

  W Oceanii istniały cztery ministerstwa:

  Ministerstwo pokoju - odpowiadające za wojnę

  Ministerstwo prawdy - odpowiadające za propagandę, fałszowanie historii, media i sztukę

  Ministerstwo miłości - odpowiadające za utrzymywanie porządku, inwigilację i egzekucje

  Ministerstwo obfitości - odpowiadające za planowanie gospodarki


  Ponad to, w Oceanii językiem urzędowym była nowomowa. Nowomowa powstała w celu uproszczenia języka i wymazaniu niektórych słów ze słownika. Przykładowo nie udałoby się w tym języku sformułować słowa wolność ani równość.

  W społeczeństwie istniały trzy klasy.

  • Partia Wewnętrzna
  • Partia Zewnętrzna
  • Prole

  Kult śmierci[edytuj | edytuj kod]

  Kult śmierci to totalitarna ideologia z książki Rok 1984 George'a Orwella. Tak jak Ingsoc jest korupcją europejskiego socjalizmu a neobolszewizm jest korupcją leninizmu to kult śmierci jest korupcją azjatyckiej duchowości.

  Neobolszewizm[edytuj | edytuj kod]

  Neobolszewizm to ideologia panująca w ultra-totalitarnym państwie Eurazja z książki Rok 1984. Tak jak Ingsoc jest korupcją europejskiego socjalizmu a Kult śmierci jest korupcją azjatyckiej duchowości, Neobolszewizm jest korupcją rosyjskiego socjalizmu.

  Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.
  Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.