×
Utwórz nowy artykuł
Wpisz tutaj tytuł strony:
Obecnie mamy 75 artykułów na Ideologie Polityczne. Wpisz nazwę artykułu powyżej, lub utwórz jeden z artykułów wymienionych tutaj!  Ideologie Polityczne
  Flagi anarchizmu

  Anarchizm - ideologia społeczno polityczna mająca na celu obalenie państwa i utworzenie społeczeństwa bez władzy oraz przymusowej hierarchii. Większość anarchistów odrzuca także kapitalizm i własność prywatną.

  Pierwszym filozofem określającym się anarchistą był Mutualizm.png Pierre-Joseph Proudhon. Wtedy "anarchizm" i "libertarianizm" były terminami jednoznacznymi.

  Symbol anarchizmu

  Poglądy anarchistów[edytuj | edytuj kod]

  Anarchizm chce całkowitego zniesienia przymusu, wyzysku i ucisku, głoszący wolność, równość i sprawiedliwość społeczną. Anarchizm taki dąży do osiągnięcia sprawiedliwości społecznej poprzez stworzenie społeczeństwa bez granic i narodów. Anarchiści chcą usunąć ze społeczeństwa wszelkie formy dyskryminacji i egoizmu (lecz nie wszyscy anarchiści byli przeciwni egoizmowi, np Max Stirner)

  Władza:[edytuj | edytuj kod]

  Anarchiści sprzeciwiają się każdej formie scentralizowanej władzy, zarówno autokratycznej jak i demokracji parlamentarnej, którą uważają za oligarchię. Zamiast tego postulują zdecentralizowaną demokrację bezpośrednią. Różni anarchiści proponują różne typy organizacji społeczeństwa, począwszy od federacji autonomicznych miast i gmin, jak anarchokomunizm, anarchokolektywizm i anarchosyndykalizm lub samoposiadanie jednostki jak anarchoindywidualizm, bądź nawet chaotyczne społeczeństwo bez żadnych praw jak illegalizm.

  Kapitalizm:[edytuj | edytuj kod]

  WIP

  Podtypy anarchizmu[edytuj | edytuj kod]

  Przykłady funkcjonowania zbliżonych systemów[edytuj | edytuj kod]

  Ludzie [edytuj | edytuj kod]

  Flaga Machnowszczyzny
  Flaga CNT/FAI
  Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.
  Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.