×
Utwórz nowy artykuł
Wpisz tutaj tytuł strony:
Obecnie mamy 75 artykułów na Ideologie Polityczne. Wpisz nazwę artykułu powyżej, lub utwórz jeden z artykułów wymienionych tutaj!  Ideologie Polityczne

  Egoizm to filozofia stawiająca jednostkę/ego ponad konstrukty społeczne takie jak państwo, prawo, moralność czy samo społeczeństwo, nazywając je widmami (ang. spook). Zwolennicy ideologii twierdzą, że egoista może robić co chce, nieograniczony przez prawo czy normy moralne. Poza tym, egoizm uważa, że własnością jest tylko to, co potrafisz samemu obronić. Należy wspomnieć iż Max Stirner nie określał się jako anarchista, jedynie jego filozofia wywarła wpływ na ruchy anarchistyczne.


  "I cóż to ma być moją sprawą! W pierwszym rzędzie słuszna sprawa, zaraz potem sprawa Boga, sprawa Ludzkości, Prawdy, Wolności, Humanizmu, Sprawiedliwości; dalej sprawa Mojego narodu, Mojego księcia, Mojej ojczyzny; a w końcu nawet sprawa Ducha i tysiąc innych spraw. Tylko Moja sprawa nie ma nigdy być Moją sprawą. „Fe, co za egoista, który myśli tylko o sobie”!" - Max Stirner

  Linki zewnętrzne

  Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.
  Ciasteczka pomagają nam dostarczać nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek.